Sellest blogist leiate Järvamaa Keskraamatukogu raamatukoguhoidjate lugemissoovitused ja teated ürituste kohta.





"99 ways to get kids to love reading: and 100 books they'll love" 
Mary Leonhardt 
New York : Three Rivers Press, 1997 
121 lk.

99 nõuannet, kuidas meelitada laps lugema. 

Nõuannete top 10 ehk esimesed 10 kõige olulisemat:
1. Sinu kõige olulisem laste haridusega seotud eesmärk on panna nad armastama lugemist.
2. Pigem näita kui räägi, et hindad lugemist.
3. Ära pinguta üle, et paigutada lugemine kui selline laste ajakavasse. Kui nad armastavad lugemist, leiavad nad selle aja. 
4. Ära muretse, et su lapsed peaksid lugema ainult HÄID raamatuid.
5. Vali raamatud, mis su lastele kindlasti meeldiks.
6. Ei tasu muretseda, et vägivallast rääkivad raamatud muudavad lapsed vägivaldseks.
7. Ära sunni oma lapsi lugema klassikuid, kui nad on selleks veel liiga noored, et nad saaks hiljem neid klassikuid nautida.
8. Ära muretse, kui su laste elus on perioode, kui nad usinalt ei loe.
9. Kui sul on juba suuremad lapsed, kellele ei meeldi lugemine, siis ära süüdista ennast.
10. Ära anna alla. Ükspuha kui vanad su lapsed ka poleks, alati annab neid lugemise juurde tuua.

Noppeid edaspidisest:
*Võta oma väikesi lapsi raamatukogusse ja raamatupoodi kaasa, kui nad on veel väikesed ja rõõmuga nõus seal käima, osta odavaid kasutatud värvilisi pildiraamatuid ja palju, kuluta raamatutele rohkem raha kui kulutad videodele ning kindlasti mitte vähem, kui kulutad lapse teistele hobidele, harrastustele ning muule kooli/lasteaiavälisele tegevusele, tee ettelugemine lapse jaoks lõbusaks... 

*Võta raamatuid ja lugemisvara kaasa restorani, autosse, rongi, lennukisse, suvelaagrisse, maale vaanema juurde, suvilasse (Minu enda täiendus - ka näiteks hambaarstijärjekorda). Kui lapsel on mingi spetshuvi või hobi, paku talle sellega seotud kirjandust. Spordiarmastajat meelita lugema kasvõi kohaliku ajalehe spordikülgedega. Sea oma kodus sisse mugav lugemisnurk, hea oleks, kui koduses majapidamises oleks ainult üks televiisor, proovi elada raamatupoest ja raamatukogust mitte väga kaugel (jalutuskäigu või rattasõidukaugus oleks sobiv). 

*Isad peaks poegadele lugemisega eeskuju näitama ning neile lugemisvara soovitama. Julgusta lapsi oma raamatuid sõpradele laenutama, kingi lastele raamatupoe kinkekaarte. Ära rakenda kindlat "tuled kustu" reeglistikku, kui su laps armastab lugeda (ta loeb siis salaja ja halva valgusega ning rikub silmi). Tagasta ise oma lapse tagastamistähtaja ületanud raamatud. 

*Vali lapsele kool, kus on korralik raamatukogu hea raamatukoguhoidajaga, kooli soovituslik kirjandus peaks olema mitte väga kinnistunud ja vanamoeline, last ei tohiks sundida lugema raamatuid, mis talle üldse ei meeldi. 

*****
Kõlab nii kaunisti. Enamik nõuandeid on lihtsad ja loogilised. Ei midagi ületamatult keerulist või kättesaamatut. 
See õhuke inglise keelne raamat seletab need kenasti lahti ja lisab lõppu ka sada raamatut, mida soovitada teatud hobide ja huvidega lapsele. Osa selles nimekirjas olevatest raamatutest on ka eesti keelde tõlgitud. 


0 kommentaari: